Kiedy napełnić klimatyzację?

Napełnianie klimatyzacji zalecane jest co 2-3 lata, jednak warto pamiętać o regularnym serwisie raz do roku. Dlaczego? Szacuje się, że rocznie z układu klimatyzacji ulatnia się około 10% czynnika chłodzącego. W przypadku braku regularnego serwisu klimatyzacja może okazać się mało wydajna. Ponadto praca zanieczyszczonego urządzenia może wiązać się z nieprzyjemnym zapachem. W sytuacji, kiedy schładzanie następuje z coraz mniejszą siłą, czyli wydajność spada, to jest to wystarczająca wskazówka, że należy wykonać nabicie klimatyzacji. W przeciwnym razie sukcesywnie spadająca wydajność będzie rzutowała na jakość i pracę całego układu. Z czasem, w szczególności latem, kiedy zapotrzebowanie na chłodny nawiew jest największe, może dojść do poważnej awarii.

Jaka jest cena nabicia klimatyzacji?

Cena nabicia klimatyzacji będzie zróżnicowana, ponieważ jest zależna od rodzaju czynnika pracującego w układzie chłodzenia. Przy starszym czynniku klimatyzacji (R134a) koszt jest niższy, ale również w tym przypadku cennik może być różny, ponieważ serwis może ustalić wartość na podstawie ilości wprowadzonego gazu. Nowy typ czynnika (R1234yf) o właściwościach ekologicznych jest droższy. W niektórych serwisach usługa wyceniana jest nawet w okolicach 1000 zł. Warto jednak pamiętać, że działania te są wykonywane co 2-3 lata, a jakość czynnika chłodniczego zależy od wydajności układu chłodniczego w czasie codziennej eksploatacji. Wykonując usługę u profesjonalisty, masz pewność, że proces ten przebiega przy użyciu odpowiedniego gazu, a po nabiciu klimatyzacji zostanie przeprowadzona kontrola szczelności i ewentualne uzupełnienie oleju.

Nabicie klimatyzacji – jak przebiega?

Nabicie klimatyzacji jest ważnym elementem serwisu tego układu. Przeprowadzenie go zapewnia bezawaryjne funkcjonowanie w długim okresie. W wielu modelach samochodów istotne jest przede wszystkim wymienienie czynnika roboczego i filtra kabinowego oraz odgrzybienie systemu.

Napełnienie klimatyzacji to etap końcowy omawianego procesu. Wcześniej należy przede wszystkim wymienić czynnik roboczy. Serwisant sprawdza książkę serwisową i pozyskuje informacje od kierowcy o poprzednio wykonanych w samochodzie czynnościach. Po odessaniu czynnika jest on ważony, dzięki czemu możliwe jest dokładne oszacowanie szybkości jego ulatniania się z układu. W przypadku, gdy czynnika jest za mało, może to świadczyć o tym, że klimatyzacja może nie być szczelna.

Nabicie klimatyzacji – krótki opis 

Po odessaniu czynnika w układzie powstaje próżnia. Zaleca się, by jej tworzenie trwało co najmniej 30 minut. Dzięki niej układ jest właściwie osuszany. Zmierzenie czasu jej utrzymania się może pomóc w zdiagnozowaniu ewentualnych nieszczelności. Stan próżni jest również ważny dla dalszego, sprawnego funkcjonowania klimatyzacji.

Napełnienie klimatyzacji polega na zastosowaniu nowego czynnika roboczego, do którego wcześniej dodano olej do smarowania kompresora. Wybór substancji smarnej musi uwzględniać wymagania tego podzespołu. Następnie, przy użyciu termometru, sprawdza się układ klimatyzacji pod względem wydajności. Parametr ten zależy od rodzaju pojazdu i innych czynników.

Cena nabicia klimatyzacji 

Napełnienie klimatyzacji to również odgrzybienie układu oraz wymiana filtra kabinowego. Działania te podnoszą koszt serwisu, ale są niezbędne dla prawidłowej pracy układu. Niebezpieczne dla zdrowia grzyby i pleśń mogą się bowiem zgromadzić podczas jego eksploatacji. Rozwiązaniem jest popularne obecnie ozonowanie, które skutecznie i w bezpieczny dla użytkowników sposób eliminuje wszelkie mikroorganizmy.  

Na cenę nabicia klimatyzacji wpływa również fakt zmiany osuszacza. Nie jest to długowieczny element, a jego duże znaczenie dla działania układu wymaga, by co jakiś czas go wymienić. Zdarza się, że konieczne staje się wypłukanie z systemu zanieczyszczeń. Czynność ta znacząco przedłuża żywotność klimatyzacji.